podnikanie

Podnikanie – prečo by ste mali začať a ako na to… ?

Podnikanie – podnikateľ, SZČO, živnostník, majiteľ firmy…

Ráno sa zobudíte, upravíte sa a idete do práce. V práci vás čakajú kolegovia, spravíte si kávu a preberiete s nimi čo ste včera večerali, aký seriál ste si pozreli, a že váš pes roztrhal vaše najnovšie tenisky… Pracujete od 8:00 do 16:00 po práci pôjdete pre deti, na chvíľu si ľahnete na gauč, neskôr pripravíte večeru, pozriete niečo v televízore a nakoniec pôjdete spať. Možno nemáte deti a ste práve skončili na strednej. Ten príbeh je podobný len teda nepôjdete pre deti ale domov a sadnete si pred Xbox alebo Netflixe a ste pred ním celý zvyšok dňa.   Možno z času na čas pociťujete určité nutkanie, či už cestou do práce alebo pri večeri, hľadáte niečo. Niečo čo by ste mohli spraviť navyše pre svôj lepší život. Prezeráte si veci, ktoré si nemôžte dovoliť či už časovo alebo finančne. Poviete si:,, Ach toto si ja nemôžem dovoliť… “ – a vo väčšine prípadov, bohužiaľ, máte pravdu. Avšak týmto nutkaním a vysokými cieľmi sa podnikanie rodí.

Čo keby ste si však položili otázku: ,, Ako si to môžem dovoliť ? “  – zmenilo by sa niečo ?

Kedy je tá správna chvíľa začať podnikať ?

Nie je to presný čas vo vašom živote, nebude to závisieť ani od stavu ekonomiky, ani od názoru vašich kamarátov a rodiny. Rozhodne to nebude závisieť od otváracích hodín Štatistického a Daňového úradu. Bude to závisieť len od toho kedy sa rozhodnete. Nemyslím tu vybaviť si živnosť, IČO, DIČ ale reálne, že sa pustíte do práce.

Impulzy, ktoré by vám mali pomôcť !!! – toto je vaše prečo…

 1. Máte vysoké cieľe, ktoré teraz neviete dosiahnuť.
 2. Chcete mať viac času, peňazí aj väčšiu slobodu.
 3. Chcete dopriať vašej rodine čo najviac.
 4. Chcete niekomu pomôcť, rodine, priateľom, okoliu…
 5. Chcete niečo zmeniť k lepšiemu..
 6. Chcete vybudovať niečo veľké – firmu, spoločnosť, komunitu…

Čoho by ste sa nemali báť !!!

 1. ,,Nie som pripravený, ešte neviem všetko…“ – Nikdy nebudete vedieť všetko, začnite v malom a postupne sa učte veciam…
 2. ,,Som moc mladý nebudú ma brať vážne…“ – Starší by vám povedali, že máte výhodu, máte viac času a energie. Možno nemáte kapitál, ale nie všetky typy podnikania potrebujú počiatočný kapitál…
 3. ,,Som už moc starý…“ – Prosím vás, vek je len číslo, Harland Sanders – zakladateľ franchise KFC, mal 62 rokov keď začal.
 4. ,,Čo keď ma niekto odmietne…“ – Je to normálne, ani vy ste nekúpili všetko čo vám ponúkli, nie ?
 5. ,,Čo keď sa mi to nepodarí ? “ – Nepodarí sa vám to len v momente keď to vzdáte. Pokiaľ máte vyššie každodenné výdavky, mali by ste začať popri zamestaní a postupne ako sa vám bude dariť preklopiť sa na 100 % do businessu. Znížite tým riziko výpadku vášho príjmu.
 6. ,,Čo si o mne pomyslia ostatný ? “ – Ľudia o vás budú hovoriť všeličo, či už podnikáte alebo nie. Budete si to len viac všímať preto, lebo budete viac v kontakte s ľuďmi. Po 3 rokoch sa vás tý istý ľudia budú pýtať, ako ste to spravili ? Alebo vám povedia, že vedeli že to dokážete…??‍♂️
 7. ,, Čo ak spravím nejakú chybu ? “ –  Nebojte sa robiť chyby, ako aj známy vynálezca Thomas A. Edison povedal: „Nezlyhal som. Len som našiel 10 000 spôsobov, ktoré nefungujú.“

Ako začať a čo budete potrebovať ?

 1. Nájdite si niečo, čo vás zaujíma  – pokiaľ vás budú motivovať len peniaze a nebudete vidieť hodnotu vašej služby alebo vášho produktu pravdepodobne neuspejete.
 2. Spravte si plán ako to rozbehnete – pripravte si plán na nasledujúci rok, polrok, mesiac, deň, hodinu a držte sa ho. Po pár mesiacoch si môžete plán trochu upraviť keď už budete vedieť aké máte vstupy a výstupy z jednotlivých činností.
 3. Nájdite si mentora a učte sa od neho – môže to byť niekto komu sa rovnaký typ podnikania už podarilo rozbehnúť, zistite čo najviac o jeho podnikaní. Môže to byť aj úspešný podnikateľ, ktorý vydal knihu na danú tému, kúpte si ju a začnite čítať. Čím viac toho budete vedieť tým lepšie.
 4. Spravte každý deň aspoň niečo pre vaše podnikanie – Najdôležitejšími vlastnosťami podnikateľa sú vytrvalosť a trpezlivosť. Pokiaľ budete každý deň pracovať na vašom podnikaní, výsledky sa dostavia.
 5. Hľadajte príležitosti vo všetkom – kladte si správne otázky, ako by som mohol byť efektívnejší ?, ako by som vedel osloviť viac zákazníkov ?, ako by som sa mohol zlepšiť ?, ako by som mohol pomôcť viacerým ľuďom ?, v čom som jedinečný ?, prečo by si mali vybrať mňa ? – tieto otázky vám pomôžu získať smer ako sa uberať ďalej…

Čo by ste nemali robiť !!!

 1. Nemali by ste začať podnikanie s úverom na štart. – Viem je to ťažké, prvé dva roky by ste však mali mať cieľ byť v pluse. Nepotrebujete na krk úver vo výške 30 – 40 000 €. Štatistika ide proti vám, po 2 rokoch väčšina spoločností skrachuje a rozhodne v dnešnej dobe nepotrebuje veľký kapitál k mnohým typom podnikania.
 2. Nemali by ste skákať z jedného podnikania do druhého. – Stratíte tým dôveryhodnosť, ktorá je jedným z najdôležitejších atribútov úspešného podnikania. Neskúšajte ale pracujte na svojom podnikaní. Je to proces a maratón, rozhodne nie šprint. Dajte tomu čas kým sa to rozbehne.
 3. Nemali by ste len čakať kým vás oslovia vaši zákazníci. – Buďte aktívny. Hľadajte príležitosti ako byť na obzore, dajte vedieť vaším známym, priateľom a rodine. Ponúknite im benefity, a výhody. Zamyslite sa prečo by mali využívať vaše služby alebo kúpiť váš tovar. Nájdite si tú vec, v ktorej budete výnimočný a vaše podnikanie stavajte na tejto veci.
 4. Nemali by ste sa obklopovať negatívnymi ľuďmi. – Podnikanie bude na začiatku ťažké, nepotrebujete k tomu aj ľudí, ktorý vás každou vetou programujú do neúspechu. Možno si budete musieť zmeniť svoje okolie, možno budete musieť obetovať niektoré vaše vzťahy aby ste sa posunuli vpred.

Najdôležitejšie však okrem už hore spomínaných je začať. Podnikanie je sústavná činnosť, ktorej cieľom je zisk. Mali by ste to mať na zreteli, nielen tú druhú časť ale hlavne, že sa jedná o SÚSTAVNÚ ČINNOSŤ. Pokiaľ sa rozhodnete pre podnikanie budete podnikateľom 24 hodín 7 dní v týždni a 365 dní v roku. Znamená to, že vaša práca nekončí o 4 poobede. Budete rozmýšľať aj večer aj ráno nad vašim podnikaním. Prvé dva roky by ste mali vykonať najväčšie úsilie pre rozbehnutie vášho podnikania. Pokiaľ ste to spravili dobre vaším ovocím bude viac voľného času, viac možností, postavenie a aj peniaze.

Prajem vám veľa šťastia na ceste podnikania a pokiaľ rozmýšlate nad podnikaním, potrebuje s niečím poradiť alebo sa len porozprávať o danej téme, neváhajte ma kontaktovať.

Na koniec vám tu prikladám video s prekladom, o čom to podnikanie je:

https://www.youtube.com/watch

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore