Ako riešiť aktuálnu situáciu s financiami !!! Covid – 19

Ako to dnes vyzerá na trhu…

Zapnete televízor, rádio, internet, sociálne siete, všade sa šíri koronavírus a správy o ňom extrémnou rýchlosťou. V tomto obrovskom množstve správ je zamiešaných nespočetné množstvo hoaxov, poloprávd a dostať sa k reálnym informáciam je naozaj ťažké. V tomto článku nájdete zhrnutie všetkych dôležitých informácií ohľadom vaších financií v spojení s aktuálnou situáciou. Všetky !!! UŽ SCHVÁLENÉ !!! opatrenia však do detailu nájdete rozpísané na stránke: https://www.korona.gov.sk 

Stručný prehľad najdôležitejších informácií…

Úvery:

Aktuálne je pripravená dohoda s bankami o 9 mesačnom odklade splátok (istiny aj úrokov) bez negatívneho záznamu v registri. Dohodu ešte musí schváliť parlament, k čomu v najbližších dňoch pravdepodobne dôjde. Odklad splátok by mal platiť od 15.4.2020 s účinnosťou na všetky bankové úvery aj na leasingy. Predstava je taká, že počas odkladu klienti nebudú splácať žiadnu splátku (t.j. ani úroky) a potom ako začnú znovu splácať ich úver sa posunie o toľko mesiacov o koľko mali odloženú splátku. Po schválení týchto opatrení bude tento článok aktualizovaný.

Aktualizácia !!! 13:40, 3.4.2020

Vláda sa dohodla s bankami na odklade splátok úverov. Banky sú povinné na základe žiadosti klienta odložiť splácanie jeho úveru až o 9 mesiacov. Podmienkou odloženia splátok z dôvodu pandémie je, že žiadateľ nesmie byť v omeškaní so splácaním úveru viac ako 30 kalendárnych dní ku dňu doručenia žiadosti. Rovnako tak dlžník nesmie byť v omeškaní so sumou najmenej 100 eur pri inom úvere u toho istého veriteľa.

O odklad môžu požiadať fyzické osoby, živnostníci a malé a stredné podniky do 250 zamestnancov. Žiadosť môže podať aj spolužiadateľ, nie len hlavný dlžník. Banky budú mať tieto žiadosti zverejnené na svojich web stránkach.

Odklad splátok bude považovaný za zmenu spotrebiteľskej zmluvy a z tohto dôvodu nebude uvedený do úverového registra.

Pozor !!! Odklad splátok sa nevzťahuje na povolené prečerpania a na kreditné karty.

OČR:

Vybavenie OČR je veľmi jednoduché, v prípade dieťaťa do 11 rokov nie je potrebné ani kontaktovanie pediatra, nárok na ošetrovné po uzatvorení školského/predškolského zariadenia vzniká automaticky. Ak má vaše dieťa 11 a viac rokov, je potrebné kontaktovanie pediatra, ktorý ak to uzná za vhodné vystaví žiadosť a pošle ju do Sociálnej poisťovne.

Ako postupovať ?

Rodič vyplní túto  ŽIADOSŤ O OŠETROVNÉ spolu s Čestné vyhlásenie k žiadosti o ošetrovné a zašle ich podpísané na emailovú adresu pobočky Sociálnej poisťovne tu: https://www.socpoist.sk/e-mailove-adresy , ku ktorej patrí. Zamestnanec je povinný informovať svojho zamestnávateľa o podaní žiadosti o ošetrovné a následne sociálna poisťovňa overí, že školské/predškolské zariadenie bolo uzavreté a začne konanie. Po skončení konania doručí  rozhodnutie žiadateľovi a vyplatí peniaze.

PN:

Na PN, je dobré sa pripraviť. Zabezpečenie príjmu by ste mali mať vyriešené cez niektorú z poisťovní, čím si viete vykryť výpadok príjmu. Pokiaľ budete vypísaní na PN, váš príjem sa zníži na 55 %. Zvyšních 45 % si viete vykryť poistením, avšak treba si dobre zvážiť, cez ktorú poisťovňu sa poistíte, mnohé z nich majú vo výluke na plneni napr.: pandémiu, núdzový stav, výluku na respiračné ochorenia apod. Odporúčam vám bezplatný audit týchto zmlúv aby ste predišli nepríjemným prekvapeniam. Pri uzavretí novej poistnej zmluvy treba rátať s čakacou dobou 2 – 3 mesiace v závislosti od poisťovne. Pokiaľ sa stanete práceneschopným postup je tiež pomerne jednoduchý.

Ako postupovať ?

Pokiaľ vám bola nariadená karanténa úradom verejného zdravotníctva alebo ste sa vrátili z rizikovej oblasti kontaktuje svojho lekára. Pokiaľ lekár rozhodne o opodstatnení PN, vystaví potvrdenie a zašle ich do Sociálnej poisťovne. Zamestanec musí informovať zamestnávateľa o prekážke v práci. Lekár by mal uviesť na potvrdenie vaše telefonné číslo aby vás mohla Sociálna poisťovňa kontaktovať, pokiaľ ho neuvedie musí zamestnanec/poistenec kontaktovať Sociálnu poisťovňu telefonicky alebo mailom tu: https://www.socpoist.sk/e-mailove-adresy Následne sociálna poisťovňa začne konanie a rozhodnutie doručí žiadateľovi.

Investovanie

Aktuálne prichádza vynikajúca možnosť na investovanie. Investície po poslednej kríze po roku 2008 priniesli v priemere 20-30 % ročne v prvých troch rokoch po kríze, čo vytvorilo obrovskú možnosť na zhodnotenie peňazí. Pre zníženie rizika, určite odporúčam pravidelné investovanie do podielových fondov a nešpekulovať nad jednorázovou investíciou. Nikto vám presne s určitosťou nepovie kedy sa skončí pokles akcií a kedy dôjde k rastu. Pokiaľ však máte väčšiu sumu na investíciu, pre zníženie rizika ju viete rozdeliť na prvú tretinu vášho investičného horizontu a mesačne ju vkladať. Investovanie je už dnes dostupné pre každého, investovať sa dnes dá už od 10 €/podielový fond.

Príklad:

Mám 10 000 €, kt. by som chcel jednorázovo investovať na 12 rokov. V prvých 4 rokoch chcem vložiť celú sumu peňazí, t.j. za 48 mesiacov.

10 000 : 48 ≐ 208 €/mes. bude môj pravidelný vklad. Počas doby kedy dôjde k poklesu, môžem postupne zvyšovať tento vklad ako hodnoty podielových jednotiek klesajú, kým nevložím celú čiastku, ktorú som chcel investovať.

Čo s doterajšími investíciami ?

Pokiaľ ste už investovali v minulosti, určite neodporúčam teraz predať vaše podiely, oplatí sa však dokúpiť k týmto podielom pretože z dlhodobého hľadiska vám tento prepad veľa nespraví s doteraz investovanou sumou avšak terajší nákup vám väčšieho množstva podielov môže pomôcť s dosiahnutím vyššieho výnosu.                                                                                 

Poznámka: Toto nie je investičné odporúčanie. Pred investíciou je dôležité vykonať analýzu rizík spojených s investovaním.

II. pilier

Skontrolujte si výpisy II. piliera, ktoré vám prišli na začiatku roka. Pokiaľ máte vaše úspory v dlhopisových fondoch, aktuálne sa vo väčšine prípadov oplatí presunúť ich do akciových alebo indexových fondov. Tento presun vás nestojí nič ale na dôchodok vám spraví obrovský rozdiel. Zhodnotenie majetku na vašich účtoch je v priemere od 1,6 – 2,7 % ročne na dlhopisových fondoch až po 4,2 – 9,6 % ročne na indexových fondoch.

Pokiaľ nemáte uzavretý II.pilier – môže si ho uzavrieť každý, komu vzniklo prvé dôchodkové poistenie a nedovŕšil vek 35 rokov.

Tipy na osobné financie:

  1. Prekontrolujte si výpis z účtu, platíte poplatok ? Zistite ako môžete mať účet zadarmo vo vašej banke.
  2. Požiadajte o zníženie úrokovej sadzby na hypotéke.
  3. Prekontrolujte si vaše výdavky a predplatenie ako by ste ich mohli optimalizovať ? Mobilný paušál, internet, plyn, el. energia, TV… Využite online porovnávače a vyjednajte si zľavu alebo prestúpte ku konkurencii týchto dodávateľov služieb.
  4. Papier a pero. Spíšte si všetky výdavky presne až do posledného centu, každý večer. Len týmto “rituálom“ si znížite vaše výdavky, budete obozretnejší a niekedy aj takáto maličkosť postačí na to aby ste zbytočne nemíňali. Pomáha aj otázka: ,, Chcem, alebo potrebujem kúpiť tú… ? “  – cítite ten rozdiel asi aj vy…
  5. Začnite si vytvárať rezervu, áno viem teraz to nie je jednoduché ale pokiaľ ste ju nemali vytvorenú aspoň vo výške vašich 6 mesačných výdavkov teraz začínate vnímať jej význam.

P.S.: Pokiaľ ste sa dostali až sem, a zvládli ste všetky moje gramatické a štylistické chyby som vám veľmi vďačný a ak potrebujete nejakú pomoc alebo poradiť som vám k dispozícii…

Z.

Dôležité informácie:

Zdroje:

https://www.korona.gov.sk

https://www.socpoist.sk/ako-poziadat-o-nemocensku-davku/68337s#2

https://www.mfsr.sk/sk/media/tlacove-spravy/odklad-splacania-uverov-stane-realitou.html

 

Pridajte Komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Návrat hore